The student news site of Oviedo High School in Oviedo, FL

Oviedo Journalism

The student news site of Oviedo High School in Oviedo, FL

Oviedo Journalism

The student news site of Oviedo High School in Oviedo, FL

Oviedo Journalism

The Oviedian Sports and Scores 21-22

Varsity Football

Preseason: Lake Brantley

8/27 Winter Springs W 41-7

9/3 Lake Nona W 33-23

9/10 Lake Howell W 39-0

9/24 Timber Creek L 31-14

10/1 Flagler Palm Coast W 43-14

10/7 Hagerty W 43-14

10/11 Deland L 28-22

10/15 Seminole L 51-14

10/29 Lake Mary L 21-6

11/5 Lyman W 57-6

Freshmen Football

8/25 Hagerty W 12-0

9/1 Lake Brantley W 44-0

9/8 Winter Springs W 21-0

9/16 Lake Mary L 40-21

9/22 Lake Howell W 39-0

9/29 Lyman W 34-7

10/5 Seminole W 34-0

10/13 Hagerty W 14-0

Varsity Softball

2/22 Hagerty L 7-3

2/24 Seminole W 12-6

2/25 Deltona L 9-3

3/1 Lake Howell L 10-4

3/3 Seminole L 7-3

3/4 East Ridge L 11-4

3/9 Lake Brantley L 8-1

3/22 Lake Mary W 4-3

3/23 East River W 15-9

3/29 Winter Park L 5-3

3/30 Windemere W 2-0

4/1 Timber Creek W 7-2

4/4 Winter Springs L 9-3

Junior Varsity Softball

2/22 Hagerty L 9-0

2/24 Seminole W 8-7

3/1 Lake Howell W 11-1

3/3 Seminole W 14-4

3/4 East Ridge W 9-4

3/9 Lake Brantley W 4-1

3/22 Lake Mary L 11-1

3/29 Winter Park W 14-7

4/1 Timber Creek W 8-2

4/4 Winter Springs L 12-5

4/6 Winter Park W 16-1

Varsity Boys Baseball 

2/21 Lake Howell L 2-1

2/23 Bishop Moore W 9-2

2/24 Seminole L 4-3

3/1 Lake Howell W 8-4

3/2 Dr. Phillips W 7-6

3/4 Lake Howell W 4-3

3/8 Seminole L 1-0

3/14 Deland W 3-2

3/15 Mount Dora Christian Academy W 5-4

3/17 Spruce Creek W 3-2

3/18 Monteverde Academy W 5-3

3/22 Lake Mary W 6-3

3/25 Lake Mary W 1-0

3/29 Winter Springs L 4-0

4/1 Winter Springs L 8-7

4/5 Hagerty W 7-6

 

Junior Varsity Boys Baseball

2/22 Bishop Moore L 9-1

3/1 Lake Howell L 10-4

3/4 Lake Howell W 4-2

3/9 Seminole L 5-3 

3/22 Lake Mary W 5-2

3/23 Lake Mary L 6-0

3/25 Lake Mary L 5-3

3/29 Winter Springs W 11-1

4/8 Hagerty L 9-2

Varsity Boys Basketball

11/26 Calvary Showcase: Mainland W 58-51

11/27 Calvary Showcase: Grace Baptist W 58-44

11/29 Tohopekaliga W 72-56

12/1 Deland L 67-51

12/3 Titusville W 72-45

12/8 Lake Mary W 61-54

12/10 Lake Howell W 74-67

12/11 Hoops for Heart: West Orange W 49-46

12/15 Winter Springs W 54-14

12/17 University (Orange City) W 59-48

12/27 Jim Clark Classic: Santaluces W 64-56

12/28 Jim Clark Classic: Bishop Moore W 59-40

12/29 Jim Clark Classic: Jesuit W 66-60

1/5 Cypress Creek W 63-62

1/7 Hagerty L 60-57

1/12 Seminole W 75-67

1/14 Lyman W 57-29

1/19 Lake Brantley L 55-49

1/21 Hagerty L 55-41

1/22 Master’s Classic: Osceola L 59-57

1/26 Legends Tournament: Winter Park W 55-52

1/28 Legends Tournament: Lake Howell W 52-40

1/29 Legends Tournament: Lake Brantley W 59-50

1/31 Winter Springs (Senior Night) W 63-38

2/3 Holy Trinity W 56-50

2/7 Class 7A District 4 Quarterfinals: Timber Creek W 67-40

2/9 Class 7A District 4 Semifinals: Seminole L 65-51

2/17 Class 7A Region 1 Quarterfinals L 62-47

JV Boys Basketball

11/22 Windermere Prep L 58-53

11/29 Tohopekaliga L 51-40

12/1 Deland W 48-31

12/3 Titusville W 39-36

12/8 Lake Mary W 43-42

12/10 Lake Howell L 51-47

12/15 Winter Springs W 62-37

12/17 University (Orange City) W 65-43

1/5 Cypress Creek W 62-59

1/7 Hagerty L 

1/12 Seminole L 91-51

1/14 Lyman W 60-55

1/19 Lake Brantley L 45-43

1/21 Hagerty L 49-41

1/26 Lake Howell L 59-53

1/31 Winter Springs (Senior Night) L 48-41

2/3 Holy Trinity L 57-47

Freshmen Boys Basketball

11/22 Windermere Prep W 62-11

12/4 Freshmen Showcase: Olympia  W 57-53

12/4 Freshmen Showcase: Lake Nona L 46-53

12/8 Lake Mary L 47-54

12/10 Lake Howell L 54-41

12/15 Winter Springs L 45-42

12/17 Windermere Prep W 42-29

1/5 Cypress Creek W 52-38

1/7 Hagerty L 69-52

1/12 Seminole L 55-28

1/14 Lyman W 54-45

1/19 Lake Brantley  L 50-43

1/21 Hagerty L 57-40

1/26 Lake Howell- L 59-51 

1/31 Winter Springs (Senior Night) W 64-52

Varsity Cross Country 

8/28 Trinity Prep Invitational G: 4th B: 4th

9/4 Deland XC Invitational G: 7th B: 2nd

9/11 Astronaut Invitational G: 11th B: 7th

9/25 Katie Caples Invitational G: 3rd B: 1st

10/9 Montverde Invitational G: 6th B: 7th

10/16 FSU Pre-State Meet G: 2nd B: 1st

10/21 Seminole Athletic Conference Championships G:2nd B: 3rd

10/26 Class 4A District 2 Championship G: 5th B: 1st

11/6 Class 4A Region 1 Championship G 14th B: 8th

11/12 Class 4A State Championship B: 26th

Varsity Track and Field

2/25 Sanford Seminole Invitational G: 3rd B: 5th

3/5 Lake Mary Invite G: 6th B: 6th

3/9 SAC Freshmen & Sophomore Championships G: 2nd B: 4th

3/26 Raymond Gaines Silverhawk Invite G: 5th B: 9th

Varsity Girls Volleyball

8/24 Lake Howell W 2-0

8/25 Winter Springs W 3-1

8/30 Seminole W 3-0

8/31 Lake Brantley L 1-3

9/3 Nike SE TOC: Fivay W 2-0

9/3 Nike SE TOC: Winter Park W 2-1

9/3 Nike SE TOC: Skutt Catholic L 0-2

9/4 Nike SE TOC: Mosley W 2-0

9/4 Nike SE TOC: Tampa Prep L 1-2

9/4 Nike SE TOC: Olympia W 2-0

9/4 Nike SE TOC: North Raleigh Christian L 0-2

9/9 Hagerty L 2-3

9/14 Lake Mary W 3-0

9/16 Lyman W 3-0

9/21 Timber Creek W 3-0

9/28 West Orange W 3-0

10/1 Nike TOC: La Jolla Country Day (AZ) W 2-1

10/1 Nike TOC: Sunnyslope (AZ) W 2-1

10/1 Nike TOC: Mater Dei (AZ) L 0-2

10/2 Nike TOC: Marymount (AZ) L 0-2

10/2 Nike TOC: Archbishop Mitty (AZ) L 1-2

10/2 Nike TOC: Santa Margarita (AZ) L 1-2

10/2 Nike TOC: Basha (AZ) W 2-0

Junior Varsity Girls Volleyball

8/24 Lake Howell W 2-0

8/25 Winter Springs W 2-1

8/30 Seminole W 2-0

8/31 Lake Brantley W 2-0

9/9 Hagerty W 2-0

9/10 JV Tournament: Lake Brantley W 2-0

9/10 JV Tournament: Deland W 2-0

9/11 JV Tournament: Lyman W 2-0

9/11 JV Tournament: Winter Park L 1-2

9/11 JV Tournament: Lake Mary W 2-1

9/14 Lake Mary W 2-1

9/16 Lyman W 2-0

9/17 JV Tournament: Lake Highland W 2-0

9/17 JV Tournament: The Master’s Academy W 2-0

9/18 JV Tournament: Dr. Phillips W 2-0

9/18 JV Tournament: Lake Nona W 2-0

9/18 JV Tournament: Hagerty L 1-2

9/21 Timber Creek W 2-0

9/22 Winter Park L 1-2

9/22 Timber Creek 2-0

9/28 West Orange W 2-0

10/12 New Smyrna Beach W 2-0

10/14 Hagerty W 2-1

Freshman Girls Volleyball

8/25 Lake Howell W 2-0

8/30 Seminole W 2-0

8/31 Lake Brantley W 2-0

9/1 Lyman 2-0

9/1 Lake Mary W 2-0

9/9 Hagerty W 2-0

9/14 Lake Mary W 2-0

9/16 Lyman W 2-0

9/21 Timber Creek L 0-2

9/22 Winter Park W 2-0

9/22 Timber Creek W 2-0

10/9 Freshmen Tournament: Lyman W 2-1

10/9 Freshmen Tournament: Freedom L 0-2

10/9 Freshmen Tournament: Winter Springs W 2-0

10/9 Freshmen Tournament: Lyman W 2-1

10/9 Freshmen Tournament: The Geneva School W 2-0

10/9 Freshmen Tournament: Lake Mary W 2-1

10/9 Freshmen Tournament: Freedom L 1-2

10/14 Hagerty W 2-0

Varsity Beach Volleyball

2/28 The Master’s Academy W 5-0

3/7 The First Academy W 5-0

3/23 lake Howell W 5-0

3/28 Lake Brantley W 4-1

3/30 Lyman W 5-0

4/4  The Geneva School W 4-1

4/6 Hagerty L 4-1

Girls Bowling

8/23 Hagerty W 1485-1451

8/25 Winter Springs L 1073-691

8/30 Lake Howell L 867-784

9/1 Seminole W 735-272

9/8 Lyman L 1264-635

9/9 Lake Mary L 1591-763

9/13 Crooms L 1471-908

9/20 Lake Brantley L 1213-1209

9/22 Hagerty L 1519-1236

9/27 Winter Springs L1606-1012

9/29 Lake Howell W 1351-1022

10/4 Seminole W 1220-962

10/6 Lyman W 1337-1318

10/11 Lake Mary L 1679-1339

10/13 Crooms W 1539-1454

10/20 Lake Brantley W 1542-1390

10/25 District Tournament 2nd

11/3 State Tournament 29th

Boys Bowling

8/23 Hagerty L 2207-2396

8/25 Winter Springs W 2254-1834

8/30 Lake Howell W 2570-2172

9/1 Seminole W 2195-2076

9/8 Lyman W 244-2010

9/9 Lake Mary W 2483-2057

9/13 Crooms W 2197-1826

9/20 Lake Brantley W 2408-1511

9/22 Hagerty L 2649-2525

9/27 Winter Springs W 2492-2057

9/29 Lake Howell W 2445-2171

10/4 Seminole W 2766-1990

10/6 Lyman W 2549-2339

10/11 Lake Mary W 2413-1925

10/13 Crooms W 2271-2107

10/20 Lake Brantley W 2424-1679

10/25 District Tournament 2nd

11/3 State Tournament 13th

Tennis

Girls Tennis

2/9 Lake Howell W 7-0

2/16 Trinity Prep L 4-2

2/22 Lake Mary L 6-1

2/23 Seminole  L 5-2

2/24 Apopka W 4-3

3/3 Winter Springs W 6-1

3/8 Lake Howell W 6-1

3/21 University (Orlando) W 6-1

3/23 Lyman W 5-0

4/4 Lake Brantley W 7-0

4/5 Hagerty L 4-3

4/11 Class 4A District 3 Tournament

Boys Tennis

2/9 Lake Howell L 1-6

2/15 Lake Brantley L 7-0

2/16 Trinity Prep L 7-0

2/23 Seminole  L 7-0

2/24 Apopka L 7-0

3/3 Winter Springs L 7-0

3/8 Lake Howell L 7-0

3/21 University (Orlando) W 4-3

3/23 Lyman L 5-0

4/5 Hagerty L 7-0

Varsity Boys Volleyball

3/1 Hagerty L 2-3

3/2 Winter Springs L 0-3

3/3 Lake Mary L 0-3 

3/8  Lake Brantley L 0-3 

3/10 Seminole L 0-3  

3/22 Bishop Moore L 1-3

3/29 Lyman L 1-3

4/4 Crooms W 2-0 

4/5  Lake Howell L 0-3

4/7 Seminole W 3-0

Junior Varsity Boys Volleyball

3/1 Hagerty L 0-2

3/2 Winter Springs W 2-0

3/3 Lake Mary L 0-2 

3/8  Lake Brantley W 2-0 

3/10 Seminole W 2-0 

3/22 Bishop Moore L 0-2

3/29 Lyman L 0-2

4/4 Crooms W 2-0 

4/5  Lake Howell L 0-2

4/7 Seminole W 2-1

Varsity Boys Water Polo

2/2 Lyman W 23-12

2/8 Lake Mary L 12-19

2/9 East River W 18-9 

2/14 Seminole W 14-13

2/19 Lake Brantley W 19-13

2/19 Gainesville W 14-11

2/23  Lake Howell W 19-4

3/2 Timber Creek W 23-5

3/7 Winter Springs W 26-3 

3/7 Hagerty W 21-4

3/23 Boone L 15-14

3/29 Class 1A District 3 Semifinals: Lake Howell W 25-3 

3/30 Class 1A District 3 Finals: East River W 21-10

4/5  Class 1A Region 1 Quarterfinals: Wekiva W 22-7

4/11 Class 1A Region 1 Semifinals: 

Varsity Girls Water Polo

2/2 Lyman W 22-4

2/8 Lake Mary L 6-18

2/9 East River W 20-6 

2/14 Seminole W 14-9

2/19 Lake Brantley L 12-7

2/19 Gainesville W 15-10

2/23  Lake Howell W 11-5 

3/2 Timber Creek W 17-13

3/7 Winter Springs W 23-3

3/7 Hagerty W 22-1

3/23 Lake Brantley L 13-9

3/29 Class 1A District 3 Semifinals: Hagerty W 14-5 

3/30 Class 1A District 3 Finals: Lake Howell W 11-6

4/5 Class 1A Region 1 Quarterfinals: Seminole W 14-13

4/8 Class 1A Region 1 Semifinals: Winter Park 

Varsity Swim and Dive

9/8 Lake Howell G: W 237-77 B: W 234-65

9/8 Hagerty G: W 239-85 B: W 230-86

9/14 Seminole G: W 189-96 B: W 213-68

9/18 Lake Brantley Invitational: NR

9/22 Hagerty G: W 245-54 B: W 231-45

9/22 Lake Brantley G: W 228-110 B: W 219-117

10/13 Seminole Athletic Conference Meet G: 2nd B: 1st

10/30 District Meet G: 1st B: 1st

11/5 Region Tournament G: 2nd B: 1st

11/12 State Tournament G: 3rd B: 3rd

Varsity Girls Lacrosse

2/15 The First Academy W 10-3

2/17 Lyman W 20-3

2/23 Winter Park 15-4

2/25 Timber Creek W 16-2

2/28 Windermere W 6-4

3/1 Winter Springs W 16-1

3/4 Seminole W 19-3

3/8 Lake Howell W 16-0

3/22 Lake Mary L 21-14

3/23 Viera W 21-20

3/25 Edgewood W 14-5

3/28 Trinity Prep W 13-12

3/30 Lake Brantley W 11-10

3/31 East Ridge W 13-5

4/4 Hagerty L 14-5

4/6 Bartram Trail L 19-2

4/8 West Orange 

4/11 Class 2A District 4 Quarterfinals: Lyman 

Junior Varsity Girls Lacrosse

2/23 Winter Park W 6-4

2/25 Timber Creek W 9-0

2/28 Windermere W 10-1

3/1 Winter Springs W 10-0

3/4 Seminole W 11-0

3/8 Lake Howell W 11-1

3/22 Lake Mary W 14-3 

3/23 Viera T 5-5

3/25 Edgewood W 10-0

3/28 Trinity Prep W 10-1

3/30 Lake Brantley W 7-3

4/4 Hagerty L 8-2

4/6 Bartram Trail L 13-1

 

Varsity Boys Lacrosse

2/17 Montverde Academy L 22-7 

2/18 Lyman W 20-1

2/24 Hagerty L 8-7

2/25 Timber Creek W 11-9 

3/3 Bishop Moore L 12-8 

3/4 Viera W 8-6

3/9 Winter Springs W 21-2

3/10 Dr. Phillips W 10-8 

3/11 Columbus (FL) L 8-6 

3/29 Seminole W 18-4 

3/31 Lake Brantley W 11-10 

4/1 Lake Howell W 9-8 

4/5 Winter Park L 18-6

4/6 West Orange W 14-6

4/11 Class 2A District Quarterfinals: Lyman

Junior Varsity Boys Lacrosse

2/24 Hagerty L 6-2

2/25 Timber Creek W 8-5

3/3 Bishop Moore L 7-1

3/7 Lake Highland Prep L 8-2

3/10 Dr. Phillips W 5-4

3/29 Seminole W 13-0

3/31 Lake Brantley T 5-5

4/1 Lake Howell W 5-4

4/5 Winter Park L 16-7

4/6 West Orange W 6-3

Varsity Boys Weightlifting

2/2 Winter Springs L 57-32

2/7 Seminole W 46-32

2/16 Lake Howell L 48-41

2/23 Lake Mary L 48-40

3/2 lake Brantley W 48-37

3/23 Seminole Athletic Conference Meet 6th

3/30 District Meet 4th

Varsity Girls Weightlifting

11/3 Winter Springs L 61-25

11/10 Lake Howell W 53-31

11/17 Hagerty L 54-35

12/1 Seminole W 61-22

12/8 Lyman W 44-42

12/15 Seminole Athletic Conference Meet 3rd

1/19 District Meet 3rd

1/29 Region Meet 4th

2/10-2/12 State Meet 7th 

Boys Golf

8/31 Winter Springs W 186-223

9/2 Hagerty L

9/2 Lyman W

9/2 Lake Howell W

9/9 Lake Brantley L 176-171

9/14 Hagerty L 159-149

9/14 Timber Creek W 159-172

9/16 Lake Howell W 152-191

9/20 Winter Springs Invitational 8th

9/23 Seminole W 176-195

9/28 Lake Howell W 167-202

10/6 University (Orange City) L 181-178

10/11 Seminole Athletic Conference Tournament 4th

10/20 Lake Brantley L 167-174

10/25 District Tournament 6th

Girls Golf

8/31 Winter Springs W 223-276

9/9 Lake Brantley L 185-211

9/14 University W

9/16 Lake Howell W

9/23 Seminole L 204-211

10/4 Hagerty L 176-209

10/19 Seminole Athletic Conference Tournament 4th

10/26 District Tournament 6th

Varsity Girls Basketball

11/15 Viera L 57-37

11/18 Flagler Palm Coast W 32-31

11/30 Lake Mary L 62-31

12/7 Orlando Christian Prep L 48- 50

12/9 Lake Brantley L 33-31

12/10  University (Orange City) W 60-58 

12/14 Lake Howell  L 58-30 

12/16 Olympia L 49-39

12/27 Jim Clark Classic: Bishop Moore L 57-14 

12/28 Jim Clark Classic Seminole L 55-33

12/29 Jim Clark Classic: Lake Brantley W 52-37

1/4  lake Brantley L 38-29 

1/6 Winter Springs L 60-30

1/11 Seminole L 62-34

1/13 Hagerty L 67-33

1/14 Winter Park L 55-21

1/18 Lyman W 62-50

1/20 Apopka L 73-32

1/25 Hagerty L 66-25 

1/27 Boone L 39-24

1/28 The Masters Academy W 39-36

1/31 Class 7A District 4 Quarterfinals: Colonial L 57-10

JV Girls Basketball 

11/15 Viera L 17-53

11/18 Flagler Palm Coast W 38-11

11/30 Lake Mary L 13-19

12/10 University (Orange City) W 36-34 

Varsity Boys Soccer

11/10 Hagerty W 4-1

11/12 Merritt Island W 3-1

11/17 Lyman W 2-0

11/19 Lake Highland W 2-0

11/29 Deland L 3-2

12/1 Seminole L 0-1

12/8 Lake Howell L 1-5

12/10 Trinity Prep L 4-3

12/15 Lake Mary L 0-2

12/17 New Smyrna Beach T 2-2

1/5 Winter Park W 4-2

1/7 Winter Springs W 2-0

1/12 Lake Brantley W 5-1

1/19 Lake Howell W 3-1

1/21 Hagerty L 2-0

1/27 Class 7A District 2 Quarterfinals: Seminole L 6-1 

Junior Varsity Boys Soccer

11/10 Hagerty W 3-1

11/17 Lyman W 3-1

11/19 Lake Highland W 8-0

11/29 Deland W 4-0

12/1 Seminole W 2-0

12/8 Lake Howell T 1-1

12/10 Trinity Prep W 2-0

12/15 Lake Mary T 3-3

12/17 New Smyrna Beach W 5-0

1/5 Winter Park T 0-0

1/7 Winter Springs W 8-0

1/12 Lake Brantley W 4-1

1/19 Lake Howell  T 2-2

1/21 Hagerty W 2-0

Varsity Girls Soccer

11/9 Lake Howell W 8-0

11/12 Titusville W 6-0

11/15 University (Orange City) W 8-0

11/16 Lyman W 4-0

11/30 Lake Nona W 5-0

12/2 Lake Highland T 0-0

12/7 Seminole W 5-1

12/9 Lake Mary L 0-3

12/14 Lake Brantley W 3-0

12/16 Deland W 6-0

1/5 Seabreeze W 2-0 

1/11 Winter Springs W 8-0

1/14 Hagerty T 3-3

1/21 Bishop Moore T 2-2

1/28 District Semifinals: Seminole W 6-1

2/2 District Finals: Lake Mary W 2-1

2/8 Region Quarterfinals: Hagerty L 2-1

Junior Varsity Girls Soccer

11/9 Lake Howell W 3-0

11/12 Titusville W 5-0

11/15 University (Orange City) W 8-0

11/16 Lyman W 8-0

11/30 Lake Nona W 4-3

12/2 Lake Highland T 0-0

12/7 Seminole W 3-1

12/9 Lake Mary T 2-2

12/14 Lake Brantley W 7-0

12/16 Deland W 4-0

1/11 Winter Springs W

1/14 Hagerty W 2-1

1/21 Bishop Moore L 0-1

 

 

Note from the Oviedian staff: Thank you for your patience with this page. Thank you to WROR-TV (https://www.youtube.com/c/OviedoDaily/videos) for their help! We will be returning to the printed teams and scores format next year.

Donate to Oviedo Journalism
$0
$500
Contributed
Our Goal